ΜΚΟ αναζητά 15 συνεργάτες Εντεταλμένους Επιτρόπους Ασυνόδευτων Ανηλίκων

Το Σωματείο PRAKSIS ως Φορέας Παροχής Υπηρεσιών Επιτροπείας (ΦΠΥΕ), προκηρύσσει τις παρακάτω θέσεις στελεχιακού δυναμικού, για την περιοχή της ΑΤΤΙΚΗΣ:

«Εντεταλμένοι Επιτροπείας»: 15 άτομα

Κύριες αρμοδιότητες:

Ο Εντεταλμένος Επιτροπείας Ασυνόδευτων Ανήλικων (ΕΕΠ), είναι το φυσικό πρόσωπό το οποίο υποδεικνύεται από τον αρμόδιο Επίτροπο για την άσκηση, στο όνομα και για λογαριασμό των παρακάτω επιτροπικών καθηκόντων, που διακρίνονται:

– στην επιμέλεια του προσώπου του ασυνόδευτου ανηλίκου (στέγαση, ιατρική φροντίδα, μόρφωση και εκπαίδευση, καθημερινή φροντίδα),

– στην ενημέρωση για τα δικαιώματά του ασυνόδευτου ανηλίκου και τις διαδικασίες που έχει να αντιμετωπίσει και να λάβει ενημέρωση για το ιστορικό του, την οικογένειά του και τις ανάγκες του,

– στη συνεργασία και τακτική επικοινωνία με το προσωπικό των δομών, ή / και με ενήλικο συγγενή ή οικείο του ασυνόδευτου ανηλίκου ή την οικογένεια ή τα πρόσωπα που τον αναδέχονται για τη δημιουργία ενός κοινού πλάνου δράσης για κάθε ανήλικο

– στη διενέργεια «αξιολόγησης βέλτιστου συμφέροντος» (BIA)

– στην εκπροσώπησή του σε θέματα προσωπικής κατάστασης (ιδίως για ζητήματα διεθνούς προστασίας και μετανάστευσης, διενέργειας διαδικασίας διαπίστωσης ανηλικότητας, οικογενειακής επανένωσης, μετεγκατάστασης, δικαστικών διαδικασιών) και

– στη συνδρομή του σε περιουσιακά θέματα (πρόσβαση σε παροχές μεταναστευτικής πολιτικής και κοινωνικής προστασίας, συμμετοχής στην οικονομική ζωή και στην απασχόληση, πρόσβαση σε τραπεζικές υπηρεσίες).

ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ:

Σύμβαση μίσθωσης ανεξαρτήτων υπηρεσιών διάρκειας δύο (2) μηνών με δυνατότητα ανανέωσης.

Τα ελάχιστα απαιτούμενα προσόντα ανά θέση εργασίας έχουν ως εξής:

Πτυχίο ανθρωπιστικών ή νομικών ή κοινωνικών επιστημών ή δίπλωμα πανεπιστημίου της ημεδαπής ή ισότιμο της αλλοδαπής των ίδιων επιστημονικών αντικειμένων

Άριστη γνώση της ελληνικής γλώσσας και καλή γνώση της αγγλικής ή της γαλλικής γλώσσας, ή αραβικών, Ουρντού ή άλλης γλώσσας η οποία ομιλείτε από σημαντικό αριθμό ασυνόδευτων ανηλίκων στη χώρα μας

– Άριστη γνώση Χειρισμού Η/Υ (MS Office)

ΠΡΟΣΘΕΤΑ/ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

– Σχετική επαγγελματική εμπειρία σε προγράμματα και δράσεις προστασίας της παιδικής ηλικίας ή διεθνούς προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων

– Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών

– Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας

– Γνώση της ισχύουσας νομοθεσίας που διέπει την προστασία των ασυνόδευτων ανηλίκων αιτούντων διεθνούς προστασίας

– Επιθυμητή η αποδεδειγμένη εθελοντική προσφορά σε φορείς δημόσιους, ιδιωτικούς ή και ΜΚΟ

– Δίπλωμα οδήγησης ΙΧ και διάθεση μεταφορικού μέσου

Περιεχόμενα Φακέλου Υποβολής

Οι αιτήσεις θα πρέπει να περιλαμβάνουν:

1. Μια επιστολή ενδιαφέροντος που να αναγράφεται ο κωδικός της θέσης και η γεωγραφική περιοχή ενδιαφέροντος

2. Επισυναπτόμενο αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στην Ελληνική γλώσσα

3. Αναγνωρισμένα αντίγραφα τίτλων σπουδών (όπου απαιτείται)

4. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (όπου απαιτείται)

5. Επιθυμητές Συστατικές Επιστολές από προηγούμενους εργοδότες

Στην περίπτωση προσκόμισης φακέλου με ελλιπή δικαιολογητικά, το αίτημα υποψηφιότητας δεν θα γίνεται δεκτό.

Κατά τη συνέντευξη μπορεί να ζητηθούν πρόσθετα στοιχεία επιβεβαίωσης των αναφερόμενων προσόντων, τα οποία θα πρέπει να προσκομισθούν.

Όλες οι αιτήσεις θα παραμείνουν αυστηρά απόρρητες και θα τηρηθούν στο αρχείο του Σωματείου μέχρι και 31/12/2024. Τυχόν νέες ανάγκες προσωπικού που θα προκύψουν κατά αυτήν την περίοδο δύναται να καλυφθούν από υποψηφίους της παρούσας προκήρυξης.

Οι αιτήσεις θα πρέπει να αποσταλούν μέσω e-mail στη διεύθυνση:

hr@praksis.gr

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι από

Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 έως την

Παρασκευή 5 Απριλίου 2024

Αιτήσεις που θα αποσταλούν μετά την παραπάνω ημερομηνία δεν θα συμπεριληφθούν στη φάση της αξιολόγησης.

Ο κύκλος επιλογής προσωπικού από την Επιτροπή Αξιολόγησης θα ξεκινήσει από την ημερομηνία ανάρτησης της πρόσκλησης στην ιστοσελίδα της PRAKSIS (www.praksis.gr) με καταληκτική ημερομηνία ολοκλήρωσης της διαδικασίας την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024.

Οι φάκελοι των υποψηφίων θα εξεταστούν από την Επιτροπή Αξιολόγησης και θα προσκληθούν σε συνέντευξη όσοι βάσει βιογραφικού σημειώματος και λοιπών δικαιολογητικών αξιολογηθούν θετικά.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

ΠΗΓΗ