ΜΕΤΑδραση: Θέση εργασίας στο πρόγραμμα “Together in Sport – Phase II”

Τίτλος θέσης: Project Manager Assistant στο πρόγραμμα “Together in Sport – Phase II”

Σημείο απασχόλησης:
Γραφεία ΜΕΤΑδρασης στην Αθήνα

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση που στοχεύει στη κάλυψη κρίσιμων και ουσιαστικών κενών στην υποδοχή και ένταξη των προσφύγων και μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα.

Από το 2010 που ιδρύθηκε, έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: της διερμηνείας, της προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της νομικής εκπροσώπησης, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

Το «Together in Sport-Phase II» αποτελεί ένα παιδαγωγικό πρόγραμμα αθλητισμού και πολιτισμού, με κύριο αντικείμενο την προαγωγή της σωματικής και πνευματικής ευεξίας παιδιών ηλικίας 7-17 ετών και νέων ηλικίας 18-21 ετών, καθώς και την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής, μέσω της δημιουργίας ενός φάσματος αθλητικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με τους φορείς κάθε πόλης.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

  • Εβδομαδιαίες προπονήσεις ολυμπιακών αθλημάτων & διεξαγωγή αθλητικών events

  • Εβδομαδιαία μαθήματα καλλιτεχνικού περιεχομένου & διεξαγωγή πολιτιστικών events

  • Διεξαγωγή εκπαιδεύσεων εργαζόμενων του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα σε θέματα παιδικής προστασίας

  • Οργάνωση δράσεων και ημερίδων σε ζητήματα που απασχολούν την κοινωνία.

Το έργο συν-χρηματοδοτείται από την Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Μετανάστευσης και Προσφύγων της Γερμανίας (BAMF) και το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ασύλου, Μετανάστευσης και Ένταξης (ΤΑΜΕ-AMIF), ενώ υλοποιείται από τη ΜΕΤΑδραση ως Συντονιστή σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και τη Γερμανική Ολυμπιακή Αθλητική Συνομοσπονδία (για το αθλητικό μέρος).

Αρμοδιότητες:

  • Απευθείας συνεργασία με τον υπεύθυνο του έργου και παροχή διοικητικής υποστήριξης σε σειρά θεμάτων που αφορούν την  οργάνωση του έργου και την επίτευξη των στόχων του

  • Προετοιμασία εγγράφων που αφορούν την υλοποίηση του έργου

  • Υποστήριξη σε θέματα σχεδιασμού του έργου και διαχείριση παραδοτέων εργασιών

  • Υποστήριξη σε θέματα που αφορούν τις προμήθειες και άλλων απαραίτητων αγαθών για την υλοποίηση του έργου

  • Επικοινωνία με άλλα τμήματα της Οργάνωσης για θέματα που αφορούν την υλοποίηση του έργου (π.χ. διερμηνεία, παρουσιολόγια)

  • Επικοινωνία με συντονιστές πεδίου για θέματα που αφορούν το έργο

  • Επικοινωνία με φορείς και υπηρεσίες

  • Οργάνωση και τήρηση ηλεκτρονικού/φυσικού αρχείου που αφορά την υλοποίηση του έργου

  • Λήψη και καταχώρηση στατιστικών στοιχείων σε βάση δεδομένων που αφορά την υλοποίηση του έργου

  • Λειτουργία ως άτομο αναφοράς αναφορικά με θέματα εξεύρεσης και απασχόλησης εθελοντών

  • Επικοινωνίες και συναντήσεις με εκπροσώπους φορέων/οργανισμών (π.χ. διευθυντές σχολείων), για την παρουσίαση του έργου και την έναρξη συνεργασίας

  • Σύνταξη δεκαπενθήμερης αναφοράς προς τον Υπεύθυνο έργου

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο AEI/ATEI

  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών σε αντίστοιχο αντικείμενο

  • Άριστη γνώση Αγγλικών

  • Άριστη γνώση MS Office (Word, Excel)

  • Να μπορεί να λειτουργεί γρήγορα αλλά και με προσοχή στη λεπτομέρεια και την ποιότητα

  • Ικανότητα οργάνωσης, επικοινωνίας και συνεργασίας σε ομάδα

  • Συνέπεια και αποτελεσματικότητα

Επιθυμητά  προσόντα

  • Προϋπηρεσία στο χώρο των Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών

Child Safeguarding Policy: level 1

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και επιστολή ενδιαφέροντος μέσω email στο cv@metadrasi.org με θέμα:

“ASSISTANT PROJECT MANAGER – TOGETHER IN SPORT II”,

έως τις 29/3/2024.

Σε όλους τους υποψηφίους θα αποσταλεί email επιβεβαίωσης για τη λήψη της αίτησής τους.