Πρόσληψη Παιδαγωγού στην Κύπρο

Η ΜΕΤΑδραση αναζητά 1 παιδαγωγό μερικής απασχόλησης στο πλαίσιο προγράμματος μη τυπικής εκπαίδευσης στην Κύπρο.

Η θέση αφορά δημιουργική απασχόληση ανήλικων προσφύγων ή/και μεταναστών.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο εντός του Κέντρου Πρώτης Υποδοχής Πουρνάρα.

Τα καθήκοντα θέσης συμπεριλαμβάνουν:

  • Δημιουργική απασχόληση παιδιών με βάση το πρόγραμμα σπουδών

  • Καθημερινή προετοιμασία των μαθημάτων με βάση τις ανάγκες των μαθητών και τις απαιτήσεις του γνωστικού αντικειμένου

  • Συνεργασία με τους μαθητές για την ανάπτυξη κλίματος αλληλοσεβασμού, εκτίμησης και επικοινωνίας

  • Επιτήρηση των μαθητών μέσα στην τάξη και στον προαύλιο χώρο, όποτε απαιτείται

  • Διόρθωση των εργασιών των μαθητών και αξιολόγηση του επιπέδου και της προόδου τους

  • Συμμετοχή στις συναντήσεις του εκπαιδευτικού προσωπικού, σύμφωνα με τις εκάστοτε ανάγκες του προγράμματος

  • Πραγματοποίηση εγγραφών και τήρηση καθημερινού παρουσιολογίου μαθητών

  • Συμπλήρωση και αποστολή παραδοτέων σχετικά με την ποιοτική και ποσοτική πρόοδο του προγράμματος

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης / Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ)

  • Τουλάχιστον 2 χρόνια προϋπηρεσίας στην εκπαίδευση ανηλίκων

  • Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας

  • Ικανότητα προσαρμογής διδακτέας ύλης στις ανάγκες των μαθητών

  • Ικανότητα οργάνωσης, προγραμματισμού και ευελιξίας

  • Ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών

  • Ικανότητα επικοινωνίας και συνεργασίας σε ομάδα

  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Η/Υ (Word, Excel, Outlook)

Επιπλέον συνεκτιμώνται:

  • Άμεση διαθεσιμότητα

  • Προηγούμενη απασχόληση στο μεταναστευτικό/προσφυγικό

  • Διδακτική εμπειρία με πρόσφυγες

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση

  • Γνώση μίας ή περισσότερων από τις γλώσσες των μαθητών (αραβικά, γαλλικά)

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και την επιστολή ενδιαφέροντος μέσω email στο

cv@metadrasi.org, αναγράφοντας στο θέμα:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΚΥΠΡΟΣ 2024

έως τις 18/6/2024

Σε όλους τους υποψηφίους θα αποσταλεί email επιβεβαίωσης για τη λήψη της αίτησής τους.

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση που στοχεύει στην κάλυψη κρίσιμων και ουσιαστικών κενών στην υποδοχή και ένταξη των προσφύγων και μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα. Από το 2010 που ιδρύθηκε, έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: Της διερμηνείας, της προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της νομικής εκπροσώπησης, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

Η ΜΕΤΑδραση παρέχει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης και απαγορεύει τις διακρίσεις στην απασχόληση λόγω φυλής, φύλου, χρώματος, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού, ηλικίας, οικογενειακής κατάστασης ή αναπηρίας.

ΠΗΓΗ