ΜΕΤΑδραση: Ζητά υπεύθυνο Εργασιακής Συμβουλευτικής Ένταξης

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ

Η ΜΕΤΑδραση ζητά Υπεύθυνο Προγράμματος Εργασιακής Συμβουλευτικής Ένταξης στην Αθήνα.

Τα καθήκοντα της θέσης συμπεριλαμβάνουν:

  • Καταγραφή προσόντων και δεξιοτήτων των ωφελούμενων του προγράμματος

  • Συμμετοχή σε όλες τις διαδικασίες που ακολουθούνται για την εύρεση εργασίας, κοινοποίηση διαθέσιμων θέσεων εργασίας στους ωφελούμενους κ.λπ.

  • Τήρηση ηλεκτρονικών και φυσικών αρχείων

  • Παροχή ατομικών συμβουλευτικών συνεδριών επαγγελματικού προσανατολισμού σε πρόσφυγες, αιτούντες άσυλο και μετανάστες, σύμφωνα με τις αρχές του οργανισμού

  • Σύνταξη και επεξεργασία βιογραφικού σημειώματος για ωφελούμενους

  • Επικοινωνία με ενδιαφερόμενους εργοδότες για προώθηση βιογραφικών του ωφελούμενου πληθυσμού σε θέσεις εργασίας, καθώς και δημιουργία επαφών με νέους εργοδότες

  • Προετοιμασία του υποψηφίου για τη συνέντευξη εργασίας

  • Διοργάνωση σεμιναρίων με θεματικές σχετικές με την ενίσχυση και ενδυνάμωση των ωφελούμενων, όπως προετοιμασία βιογραφικού ή συνέντευξης εργασίας, τεχνικές αναζήτησης εργασίας κ.ά.

  • Συνεργασία με εταιρείες και οργανισμούς για την από κοινού διοργάνωση εκπαιδεύσεων, σεμιναρίων και επιμορφώσεων, με σκοπό την κατάρτιση των ωφελούμενων σε συγκεκριμένους τομείς εργασίας

  • Υποστήριξη ωφελούμενων στη συλλογή των απαιτούμενων για την πρόσληψή τους εγγράφων

  • Διαχείριση της ομάδας έργου

  • Συνεχής επίβλεψη της ανάπτυξης και υλοποίησης του έργου

  • Στενή συνεργασία με άλλα Τμήματα της Οργάνωσης για τη διασφάλιση της ομαλής υλοποίησης της δράσης

  • Συνεργασία με το  Τμήμα Προσωπικού της ΜΕΤΑδρασης και συμμετοχή στην επιλογή των κατάλληλων στελεχών για την ομάδα του

  • Σύνταξη μηνιαίων, τριμηνιαίων και ετήσιων αναφορών

  • Συμμετοχή σε συνέδρια για παρουσίαση του προγράμματος

  • Συμμετοχή στη διαμόρφωση στρατηγικής του προγράμματος, με καταγραφή των ποιοτικών και ποσοτικών στόχων

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ

  • Τουλάχιστον τρία (3) έτη εργασιακής εμπειρίας σε αντίστοιχες θέσεις

  • Εμπειρία στην παροχή εκπαιδεύσεων και τη διοργάνωση σεμιναρίων

  • Εμπειρία στην σύνταξη εκθέσεων και τη συλλογή πληροφοριών

  • Ικανότητα εργασίας σε απαιτητικό περιβάλλον

  • Ικανότητες διαχείρισης ομάδας

  • Ικανότητες δικτύωσης με άλλους φορείς

  • Επικοινωνιακές δεξιότητες

  • Εμπειρία στην εργασία με μετανάστες, πρόσφυγες και άλλες ευάλωτες ομάδες

  • Άριστη γνώση χειρισμού της ελληνικής και της αγγλικής γλώσσας σε γραπτό και προφορικό επίπεδο

  • Άριστες γνώσεις χειρισμού Η/Υ (Excel, Word, Access, PowerPoint) και διαδικτυακής πλοήγησης

Συνεκτιμώνται:

  • Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών με εξειδίκευση στην εργασιακή συμβουλευτική ή σε παρεμφερές γνωστικό αντικείμενο

  • Άμεση διαθεσιμότητα

  • Καλή γνώση της γαλλικής γλώσσας

  • Προηγούμενη απασχόληση στο μεταναστευτικό/προσφυγικό

Child Safeguarding Policy: Level 4 (περιορισμένη έως ελάχιστη επαφή με παιδιά)

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, συνοδευόμενο από επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, στην ηλεκτρονική διεύθυνση

hr@metadrasi.org με ένδειξη στο θέμα

«Project Manager Εργασιακής Συμβουλευτικής»

έως τις 17/4/2023

Πηγή: https://metadrasi.org/