ΜΕΤΑδραση: Ζητά στέλεχος για την ομάδα Εξεύρεσης Πόρων (Fundraising Officer)

Δικαστική αστυνομία προγραμμα εξετάσεων

Η ΜΕΤΑδραση αναζητά στέλεχος για την ομάδα Εξεύρεσης Πόρων (Fundraising Officer).

Σημείο απασχόλησης: Αθήνα

Θα συμμετέχει σε όλα τα στάδια της έρευνας και εξεύρεσης νέων πόρων από θεσμικούς χρηματοδότες, κοινωφελή ιδρύματα και ιδιώτες, της υποβολής χρηματοδοτικών προτάσεων και προγραμμάτων, της παρακολούθησης της πορείας υλοποίησής τους και της σύνταξης απολογιστικών εκθέσεων προς τους χρηματοδοτικούς φορείς.

Τα Καθήκοντα θέσης συμπεριλαμβάνουν:

 Σχεδιασμό, συγγραφή και υποβολή χρηματοδοτικών προτάσεων υψηλών προδιαγραφών, σε Ευρωπαϊκά ταμεία, ιδρύματα, και άλλους χρηματοδότες

• Σύνταξη επιχειρηματολογίας με ισχυρή λογική συνοχή και εξαιρετική χρήση των διαθέσιμων δεδομένων, ικανότητα χρήσης πειθούς για διαφορετικά κοινά (από ιδιώτες έως θεσμούς)

• Έρευνα πιθανών χρηματοδοτών και πώς οι προτεραιότητές τους συγκλίνουν με αυτές της Οργάνωσης, κατανόηση των αναγκών των δωρητών και χρηματοδοτών, τήρηση των απαιτήσεων του χρηματοδότη κατά την υποβολή της πρότασης και κατά την υλοποίηση των έργων

• Παρακολούθηση της πορείας υλοποίησης διαφόρων έργων, σύνταξη συνεκτικών απολογιστικών εκθέσεων και εκθέσεων προόδου υψηλών προδιαγραφών, με χρήση δεδομένων, και επικοινωνία με χρηματοδότες και εταίρους

• Στενή συνεργασία με τα αρμόδια σχετικά τμήματα της ΜΕΤΑδρασης (Οικονομικό τμήμα, Επικοινωνία, Monitoring & Evaluation) και ανάπτυξη νέων έργων σε συνεργασία με το Τμήμα Προγραμμάτων και με τους Υπεύθυνους Έργου

• Συμμετοχή στον σχεδιασμό και υλοποίηση στρατηγικής εξεύρεσης πόρων για την υποστήριξη των σκοπών και δράσεων της Οργάνωσης

Απαιτούμενα προσόντα:

• Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε αντικείμενο συναφές με τη θέση (π.χ. Πολιτικές, Νομικές, Κοινωνικές Επιστήμες ή ΜΜΕ)

• Τριετής προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση, κατά προτίμηση σε μη κυβερνητική οργάνωση, κοινωφελές ίδρυμα ή οργανισμό μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα

• Αποδεδειγμένη εμπειρία στη συγγραφή και υποβολή χρηματοδοτικών προτάσεων ή/και στη σύνταξη απολογιστικών εκθέσεων ή/και στην σύνταξη συνοπτικών και πειστικών προτάσεων σε άλλα πλαίσια.

• Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας, γραπτά και προφορικά

• Ευχέρεια στη συγγραφή κειμένων, και στη δημιουργική ανάπτυξη προτάσεων  στα Αγγλικά και στα Ελληνικά

• Ανεπτυγμένη ικανότητα επικοινωνίας, ευχέρεια λόγου και ικανότητα παρουσιάσεων στα Αγγλικά και στα Ελληνικά

• Ικανότητα ανάπτυξης και καλλιέργειας διαπροσωπικών σχέσεων σε ένα διαπολιτισμικό περιβάλλον

• Άριστη γνώση MSOffice programs (Excel, Word, PowerPoint) και διαδικτύου

• Ικανότητα να βρίσκει δημιουργικές λύσεις, αναλυτικός τρόπος σκέψης, ικανότητα εργασίας υπό πίεση και διαχείρισης πολλαπλών καθηκόντων σε καθορισμένες προθεσμίες, λήψη πρωτοβουλιών μέσα σε καθορισμένο στρατηγικό πλαίσιο

Επιπλέον συνεκτιμώνται:
• Προηγούμενη εμπειρία εργασίας εκτός Ελλάδας

• Ικανότητα κατανόησης και σχεδιασμού προϋπολογισμών

• Καλή γνώση του τομέα μη κερδοσκοπικού τομέα, του προσφυγικού/μεταναστευτικού και της προστασίας ανηλίκων

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, συνοδευόμενο από επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, στην ηλεκτρονική διεύθυνση

cv@metadrasi.org με την ένδειξη στο θέμα

 “Fundraising Officer 2024” έως τις 07.02.2024

Σε όλους τους υποψηφίους θα αποσταλεί email επιβεβαίωσης για τη λήψη της αίτησης τους.

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση που στοχεύει στη κάλυψη κρίσιμων και ουσιαστικών κενών στην υποδοχή και ένταξη των προσφύγων και μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα. Από το 2010 που ιδρύθηκε, η ΜΕΤΑδραση έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: της διερμηνείας, της προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της νομικής εκπροσώπησης, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

Η ΜΕΤΑδραση παρέχει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης και απαγορεύει τις διακρίσεις στην απασχόληση λόγω φυλής, φύλου, χρώματος, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού, ηλικίας, οικογενειακής κατάστασης ή αναπηρίας.