ΜΕΤΑδραση: Ζητά Finance Officer

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση, που επιδιώκει με τις δράσεις της να καλύψει κρίσιμα κενά στην υποδοχή και ένταξη προσφύγων και μεταναστών στην Ελλάδα.

Από το 2010 που ιδρύθηκε, η ΜΕΤΑδραση έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: της διερμηνείας και της κοινωνικής διαμεσολάβησης, της προστασίας ασυνόδευτων και άστεγων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

Η ΜΕΤΑδραση ζητά να προσλάβει στα γραφεία της στην Αθήνα Finance Officer

Καθήκοντα θέσης:

  • Σύνταξη και παρακολούθηση προϋπολογισμών

  • Σύνταξη οικονομικών αναφορών προς τους χρηματοδότες

  • Τήρηση φυσικού και ηλεκτρονικού αρχείου εγγράφων

  • Έλεγχος επιλεξιμότητας δαπανών

  • Διασφάλιση της τήρησης των κανονισμών της Oργάνωσης

  • Άμεση συνεργασία με τα υπόλοιπα Τμήματα της Oργάνωσης, με σκοπό την εύρυθμη λειτουργία των προγραμμάτων

  • Εκτέλεση άλλων συναφών καθηκόντων, που ανατίθενται από τον/την Υπεύθυνο/η του Τμήματος

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών

  • Άριστη γνώση Αγγλικών

  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ (Microsoft Excel)

  • Ικανότητα οργάνωσης, προγραμματισμού και ευελιξίας

  • Ικανότητα εκτέλεσης οδηγιών και λήψης πρωτοβουλιών

  • Ικανότητα επικοινωνίας και συνεργασίας σε ομάδα

Επιπλέον συνεκτιμώνται:

  • Προϋπηρεσία σε οικονομική διαχείριση προγραμμάτων χρηματοδοτούμενων από ευρωπαϊκούς πόρους και διεθνείς οργανισμούς (UNHCR, IOM, UNICEF κ.ά.)

  • Άμεση διαθεσιμότητα

Child Safeguarding Policy: Level 5

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, συνοδευόμενο από επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, στην ηλεκτρονική διεύθυνση hr@metadrasi.org με ένδειξη στο θέμα:

 «Finance Officer 2023», έως τις 9/1/2023.

Πηγή: https://metadrasi.org/