ΜΕΤΑδραση: Πρόσληψη εργασιακού συμβούλου

Η ΜΕΤΑδραση ζητά Job Counselor (πλήρους απασχόλησης), στη Λέρο.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ

  • Εμπειρία εργασίας σε θέσεις που απαιτούσαν επαφή με μεταναστευτικό, προσφυγικό πληθυσμό καθώς και γενικότερα ευάλωτες ομάδες

  • Επικοινωνιακές δεξιότητες

  • Οργανωτικές δεξιότητες

  • Άριστη γνώση χειρισμού της αγγλικής και της ελληνικής γλώσσας σε γραπτό και προφορικό επίπεδο

  •  Άριστες γνώσεις χειρισμού Η/Υ (Excel, Word, Access, PowerPoint) και διαδικτυακής πλοήγησης

Επιπλέον συνεκτιμώνται:

  • Μόνιμη κατοικία στο νησί της Λέρου

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών με εξειδίκευση σε εργασιακή συμβουλευτική ή παρεμφερές γνωστικό αντικείμενο

  • Άμεση διαθεσιμότητα

Τα καθήκοντα της συγκεκριμένης θέσης περιλαμβάνουν:

  • Καθημερινή παρουσία εντός της ΚΕΔ (Κλειστή Ελεγχόμενη Δομή) Λέρου και ενημέρωση/κινητοποίηση ωφελούμενων με σκοπό την εγγραφή τους τόσο στα μαθήματα ενηλίκων όσο και στο πρόγραμμα εργασιακής συμβουλευτικής

  • Ραντεβού με ωφελούμενους/ες εντός και εκτός της ΚΕΔ για εργασιακή συμβουλευτική (αναζήτηση εργασίας)

  • Υποστήριξη ωφελούμενων στη δημιουργία βιογραφικού σημειώματος

  • Επικοινωνία με εταιρείες/τοπικές επιχειρήσεις για εύρεση θέσεων εργασίας & αναβάθμιση του δικτύου συνεργατών στο σημείο

  • Διοικητικά καθήκοντα όπως επικοινωνία με ωφελούμενους για καθορισμό ραντεβού, αποστολή αναφορών προς την ομάδα έργου, καταγραφή παρουσιών/απουσιών από το πρόγραμμα & τήρηση αρχείων

  • Υποστήριξη στη συμμετοχή και διοργάνωση δράσεων όπως career events, trainings κ.ά.

  • Παρακολούθηση των ποσοτικών στόχων του προγράμματος και προτάσεις για βελτίωση των διαδικασιών, όποτε παρατηρείται η μη επίτευξή τους

  • Εντατική προσπάθεια ανατροφοδότησης τόσο από πλευράς ωφελούμενων όσο και από πλευράς εργοδοτών με σκοπό την ποιοτικότερη αναβάθμιση του προγράμματος

  • Συνοδεία ωφελούμενων σε δημόσιες υπηρεσίες για υποστήριξη στη διαδικασία έκδοσης δημοσίων εγγράφων.

Child Safeguarding Policy: level 1

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και μία επιστολή ενδιαφέροντος μέσω email στο hr@metadrasi.org, με ένδειξη στο θέμα

«Job Counselor Λέρος»

έως τις 28/9/2023.

Σε όλους τους υποψηφίους θα αποσταλεί email επιβεβαίωσης για τη λήψη της αίτησης τους.

Η ΜΕΤΑδραση είναι μία βραβευμένη για το έργο της Ανθρωπιστική Οργάνωση που στοχεύει στη κάλυψη κρίσιμων και ουσιαστικών κενών στην υποδοχή και ένταξη των προσφύγων και μεταναστών που βρίσκονται στην Ελλάδα. Από το 2010 που ιδρύθηκε, η ΜΕΤΑδραση έχει αναπτύξει πρωτοπόρες δράσεις, οι οποίες εστιάζουν στους ακόλουθους τομείς: της διερμηνείας, της προστασίας ασυνόδευτων ανηλίκων, της υποστήριξης ευάλωτων ομάδων, της νομικής εκπροσώπησης, της εκπαίδευσης και της ένταξης.

Η ΜΕΤΑδραση παρέχει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης και απαγορεύει τις διακρίσεις στην απασχόληση λόγω φυλής, φύλου, χρώματος, θρησκεία

ΠΗΓΗ