ΜΕΤΑδραση: Προσλήψεις σε Ριτσώνα, Πύργο, Κυλλήνη, Κόρινθο, Βόλο, Κουτσόχερο, Φιλιππιάδα, Θερμοπύλες, Ορεστιάδα και Λέρο.

Η ΜΕΤΑδραση ζητά Τοπικούς Συντονιστές Διερμηνέων (πλήρους απασχόλησης) στη Ριτσώνα, Πύργο, Κυλλήνη, Κόρινθο, Βόλο, Κουτσόχερο, Φιλιππιάδα, Θερμοπύλες, Ορεστιάδα και Λέρο.

Τα καθήκοντα θέσης συμπεριλαμβάνουν:

  • Συντονισμό των διερμηνέων στο πεδίο

  • Διασφάλιση άρτιας συνεργασίας με τους χρήστες υπηρεσιών διερμηνείας

  • Παρακολούθηση της τήρησης του Κώδικα Δεοντολογίας Διερμηνέων

  • Σύνταξη και αποστολή ημερήσιων και μηνιαίων αναφορών

  • Επικοινωνία με άλλους φορείς και οργανώσεις

  • Συμμετοχή σε working groups

  • Φροντίδα υλικοτεχνικού εξοπλισμού

  • Εκπαίδευση φορέων για τη χρήση υπηρεσιών διερμηνείας

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ

  • Άριστη γνώση ελληνικών και αγγλικών

  • Άριστη γνώση MS Office (Word, Excel)

  • Δίπλωμα οδήγησης

  • Προϋπηρεσία σε θέσεις εργασίας σχετικές με διαχείριση και συντονισμό ομάδας

  • Ικανότητες οργάνωσης, συνεργασίας, επικοινωνίας και διαμόρφωσης σχέσεων εμπιστοσύνης

  • Συνέπεια και αποτελεσματικότητα

Συνεκτιμώνται:

  • Μόνιμη κατοικία στις περιοχές απασχόλησης (Ριτσώνα, Πύργος, Κυλλήνη, Κόρινθος, Βόλος, Κουτσόχερο, Φιλιππιάδα, Θερμοπύλες, Ορεστιάδα, Λέρος)

  • Γνώσεις σχετικές με τις διαδικασίες του Ασύλου και της μετανάστευσης

  • Εμπειρία σε camp με προσφυγικό πληθυσμό

  • Κατοχή Μεταπτυχιακού Τίτλου Σπουδών

Child Safeguarding Policy: Level 3

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, συνοδευόμενο από επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, μέσω email στο

με ένδειξη στο θέμα:

«Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_Ριτσώνα 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_Πύργος 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_Κυλλήνη 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_Κόρινθος 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_Βόλος 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_Κουτσόχερο 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_ Φιλιππιάδα 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_ Θερμοπύλες 2023», «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_ Ορεστιάδα 2023» ή «Τοπικός Συντονιστής Διερμηνέων_ Λέρος 2023»

Η ΜΕΤΑδραση παρέχει ίσες ευκαιρίες απασχόλησης και απαγορεύει τις διακρίσεις στην απασχόληση λόγω φυλής, φύλου, χρώματος, θρησκείας, σεξουαλικού προσανατολισμού, ηλικίας, οικογενειακής κατάστασης ή αναπηρίας.

Πηγή: https://metadrasi.org/