Μέριμνα: Θέση Κοινωνικού Λειτουργού

Η Μέριμνα προκηρύσσει μία θέση εργασίας Κοινωνικού Λειτουργού πλήρους απασχόλησης, για την Υπηρεσία Παιδιατρικής Ανακουφιστικής Φροντίδας στο Σπίτι.

Απαραίτητα προσόντα και εμπειρία:

  • Πτυχίο στην Κοινωνική Εργασία

  • Θα συνεκτιμηθεί μεταπτυχιακός τίτλος ή εκπαίδευση στην (Παιδιατρική) Ανακουφιστική Φροντίδα

  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

  • 5 χρόνια κλινική εμπειρία με παιδιά και κατά προτίμηση με παιδιά με ασθένειες

  • Εξαιρετικές διαπροσωπικές και επικοινωνιακές δεξιότητες

  • Δεξιότητες συνεργασίας στο πλαίσιο λειτουργίας της διεπιστημονικής ομάδας της ΥΠΑΦ

  • Γνώση Χειρισμού Η/Υ

  • Καλή γνώση αγγλικής γλώσσας (Proficiency Cambridge/Michigan ή σπουδές σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού)

  • Δίπλωμα οδήγησης

Οι αρμοδιότητες του Κοινωνικού Λειτουργού περιλαμβάνουν:

  • Συμβουλευτική και ψυχοκοινωνική στήριξη παιδιών και εφήβων που έχουν μια απειλητική για τη ζωή ασθένεια καθώς και των μελών της οικογένειάς τους (γονείς, αδέρφια, γιαγιά, παππούς κ.α.) μέσω ατομικών ή/και ομαδικών συνεδριών στην εξέλιξη της ασθένειας του παιδιού, αλλά και στο τελικό στάδιο αυτής. Η στήριξη αυτή μπορεί να παρέχεται είτε στο σπίτι του παιδιού, είτε στα γραφεία της Υπηρεσίας, είτε στο νοσοκομείο εάν το παιδί νοσηλεύεται και ανήκει στις οικογένειες που φροντίζει η Υπηρεσία.

  • Ενεργοποίηση του δικτύου στήριξης της οικογένειας είτε μέσα από το ευρύτερο   οικογενειακό περιβάλλον είτε μέσα από την κοινότητα όπου κατοικεί.

  • Καθοδήγηση των γονιών και διευκόλυνση στις διαδικασίες που απαιτούνται για την κάλυψη των παροχών που δικαιούνται το παιδί και η οικογένεια από το κράτος.

  • Ενεργοποίηση των πηγών για την οικονομική στήριξη οικογένειας.

  • Συμβουλευτική μέσω τηλεφώνου σε γονείς, εκπαιδευτικούς, επαγγελματίες ψυχικής υγείας και φορείς – που δεν έχουν πρόσβαση στην Υπηρεσία Παιδιατρικής Ανακουφιστικής Φροντίδας στο Σπίτι – για τη διευκόλυνση της ένταξης του παιδιού στην κοινότητα και το σχολείο ή/και τη διαχείριση μιας κρίσιμης κατάστασης που αφορά στην οικογένεια.

  • Ενημέρωση του ηλεκτρονικού αρχείου της υπηρεσίας και τήρηση όλων των διαδικασιών που περιγράφονται στο σύστημα διαχείρισης ποιότητας στην εφαρμογή υπηρεσιών (ISO9001 2015).

  • Συμμετοχή στις διεπιστημονικές συναντήσεις της Υπηρεσίας που πραγματοποιούνται σταθερά μια φορά την εβδομάδα καθώς και στην εποπτεία που πραγματοποιείται κάθε 15 μέρες με όλα τα μέλη της ομάδας της Υπηρεσίας Παιδιατρικής Ανακουφιστικής Φροντίδας στο Σπίτι.

  • Συμμετοχή σε εκπαιδευτικά προγράμματα που διοργανώνει η Μέριμνα πάνω στην Παιδιατρική Ανακουφιστική Φροντίδα και αφορούν όλες τις ειδικότητες επαγγελματιών υγείας, ψυχικής υγείας και ειδικής αγωγής.

  • Συμμετοχή με ομιλίες, μαθήματα και συναντήσεις που διοργανώνονται από τη διεπιστημονική ομάδα της Μέριμνας σε επιστημονικές εκδηλώσεις, παιδιατρικά νοσοκομεία, παιδιατρικές κλινικές, και άλλους φορείς που συνεργάζεται η Μέριμνα για τη φροντίδα των παιδιών.

Αν ενδιαφέρεστε για τη θέση συμπληρώστε την αίτηση που θα βρείτε εδώ και αποστείλετε την μαζί με ένα σύντομο βιογραφικό σημείωμα, μια συνοδευτική επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος και μια συστατική επιστολή, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: administration@merimna.org.gr

Προθεσμία για την υποβολή της αίτησης 5 Φεβρουαρίου 2023

Σκοπός της Υπηρεσίας Παιδιατρικής Ανακουφιστικής Φροντίδας στο Σπίτι της Μέριμνας, στην Αθήνα, είναι η ιατρική, νοσηλευτική και ψυχοκοινωνική φροντίδα των παιδιών και εφήβων που πάσχουν από μια απειλητική για τη ζωή ασθένεια, καθώς και η στήριξη όλων των μελών των οικογενειών τους. Η ψυχοκοινωνική στήριξη προσφέρεται μέσω ατομικών συναντήσεων στο σπίτι της οικογένειας, στο νοσοκομείο (εάν η Μέριμνα έχει αναλάβει την ανακουφιστική φροντίδα του παιδιού) και ευκαιριακά στα γραφεία της Υπηρεσίας, όπου υπάρχει και η δυνατότητα και ομάδων στήριξης για γονείς.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της Μέριμνας: www.merimna.org.gr

Γραμματεία Διοίκησης,
Tηλέφωνο επικοινωνίας 210-6463367 (9.00 π.μ. – 17.00 π.μ.)

ΑΙΤΗΣΗ-ΓΙΑ-ΘΕΣΗ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ