ΚΠΙΣΝ: Αναζητά δικηγόρο

Δικηγορικό γραφείο

Το ΚΠΙΣΝ αναζητεί άτομο για να καλύψει τη θέση του/της Δικηγόρου, και θα αναφέρεται στη Διευθύντρια Νομικών Υπηρεσιών & Εταιρικής Διακυβέρνησης.

Ο/Η ιδανικός/ή υποψήφιος/α θα διαχειρίζεται νομικές υποθέσεις και ζητήματα του Οργανισμού.

Απαραίτητη προϋπηρεσία και προσόντα:

  • Πτυχίο νομικής σχολής

  • Αποδεδειγμένη προϋπηρεσία τουλάχιστον 1-3 ετών μετά την κτήση αδείας ασκήσεως επαγγέλματος (PQE) σε θέση με συναφές αντικείμενο (ήτοι σε νομική υπηρεσία οργανισμού ή σε δικηγορική εταιρία/ δικηγορικό γραφείο με συναφές αντικείμενο)

  • Εμπειρία στον τομέα του αστικού και εμπορικού/εταιρικού δικαίου, δικαίου προστασίας προσωπικών δεδομένων

  • Βασική δικαστηριακή εμπειρία

  • Εμπειρία στην κατάρτιση και διαπραγμάτευση συμβατικών κειμένων

  • Πολύ καλή γνώση του δικαίου πνευματικής ιδιοκτησίας.

  • Άριστη γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας και χειρισμός τους προφορικά και γραπτά. Η γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας θεωρείται επιπλέον προσόν.

  • Άριστη χρήση του MS Office, άριστη χρήση word, πολύ καλή χρήση Excel και PowerPoint (*δεν απαιτείται πιστοποίηση)

Απαιτούμενες δεξιότητες και επιθυμητά χαρακτηριστικά:

  • Εξαιρετικές οργανωτικές ικανότητες, εργασία εντός συγκεκριμένων προθεσμιών

  • Έμφαση στη λεπτομέρεια, εις βάθος κατανόηση και διαχείριση ζητημάτων

  • Κατανόηση νομικών ζητημάτων και κινδύνων

  • Υπευθυνότητα (hands-on approach)

  • Ικανότητα διαχείρισης πολλαπλών projects και αιτημάτων, συμμετοχή σε διαφορετικές ομάδες εργασίας

  • Επικοινωνιακή ικανότητα στο γραπτό και προφορικό λόγο: άριστη διαχείριση της γλώσσας

  • Ομαδικό πνεύμα

  • Διαρκής θέληση για εξέλιξη και γνώση

  • Κατανόηση και αποδοχή των στόχων και του ευρύτερου έργου του Οργανισμού

Κύρια καθήκοντα και βασικές αρμοδιότητες:

  • Νομική έρευνα

  • Παρακολούθηση νομικών εξελίξεων, ενημέρωση στελεχών και εργαζομένων του Οργανισμού

  • Κατάρτιση, διαμόρφωση και διαπραγμάτευση συμβάσεων και εταιρικών κειμένων

  • Επικοινωνία με τις αρμόδιες Αρχές

  • Εκπροσώπηση ενώπιον Δικαστηρίων και Αρχών

  • Συνεργασία και παροχή πάσης φύσεως νομικών συμβουλών σε εργαζόμενους και στελέχη του Οργανισμού

  • Εντοπισμός νομικών ζητημάτων και αναγκών του Οργανισμού

  • Συμβολή στην κατάρτιση εσωτερικών διαδικασιών

  • Αποτελεσματική επικοινωνία και διαχείριση εξωτερικών νομικών συνεργατών και συμβούλων

  • Τήρηση και ενημέρωση Νομικού Αρχείου και Αρχείου Συμβάσεων του Οργανισμού, σύμφωνα με τις σχετικές εσωτερικές διαδικασίες

  • Συμβολή στην επέκταση και ανάπτυξη πρωτοβουλιών σε τομείς που άπτονται του αντικειμένου της Διεύθυνσης

Η προθεσμία υποβολής είναι στις

26 Απριλίου 2023, στις 16:59 ώρα Ελλάδας.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες θα πρέπει να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, καθώς και μία σύντομη επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Όλες οι αιτήσεις θα αξιολογηθούν πρώτα από ανεξάρτητη εταιρεία ανθρώπινου δυναμικού. Θα ακολουθήσουν συνεντεύξεις με όσους και όσες περιληφθούν στη βραχεία λίστα.

ΚΑΝΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ