Κέντρο Διοτίμα: Αναζητά υπάλληλο

Το Κέντρο Διοτίμα αναζητά employability officer στην Αθήνα, για να συμβάλλει στις δράσεις του φορέα για την ενίσχυση της προστασίας ελληνίδων, μεταναστριών και προσφυγισσών που διαμένουν στην Ελλάδα, και έχουν εμπειρίες έμφυλης βίας ή/και βρίσκονται σε συνθήκες αυξημένου κινδύνου.

Το Κέντρο Διοτίμα υλοποιεί προγράμματα  που αφορούν στην παροχή υπηρεσιών ολοκληρωμένης υποστήριξης, οι οποίες περιλαμβάνουν:

α) υπηρεσία διαχείρισης περιστατικών έμφυλης βίας,

β) νομική βοήθεια σε επιζώσες/όντες έμφυλης βίας, και

γ) υπηρεσία πρόληψης της έμφυλης βίας, μέσω δράσεων ενημέρωσης των προσφυγικών κοινοτήτων, καθώς και εκπαίδευσης προσφυγισσών και προσφύγων σχετικά με την έμφυλη βία και τους τρόπους πρόληψης και/ή απόκρισης σε αυτήν.

Απαιτούμενα προσόντα

  • Πτυχίο Κοινωνικών Επιστημών (προτιμητέα η εξειδίκευση σε θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής)

  • Προηγούμενη σχετική εργασιακή εμπειρία

  • Κατάρτιση σε θέματα κοινωνικής επιχειρηματικότητας, κοινωνικής οικονομίας

  • Άριστη γνώση Αγγλικών

  • Εξαιρετική γνώση χειρισμού Η/Υ και Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης

Κύρια καθήκοντα

  • Παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών και καθοδήγησης με βάση το υφιστάμενο επαγγελματικό προφίλ (εκπαίδευση, προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία) και τους διαθέσιμους πόρους και προοπτικές (επανα)προσανατολισμού στην κοινωνική ένταξη, την εκπαίδευση και την αγορά εργασίας.

  • Καθοδήγηση και εκπαίδευση των εξυπηρετούμενων σε γνωστικούς τομείς όπως σύνταξη βιογραφικών σημειωμάτων και συνοδευτικών επιστολών, αναζήτηση εργασίας, συνεντεύξεις

  • Οργάνωση και υλοποίηση ενημερωτικών/επιμορφωτικών/υποστηρικτικών συναντήσεων για εργασιακά θέματα  και ζητήματα ένταξης

  • Συναντήσεις ενδυνάμωσης με έμφυλο πρόσημο

  • Διασύνδεση με οργανώσεις/φορείς (Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης, ΙΕΚ κ.ά) και άλλες  υπηρεσίες του (ευρύτερου) Δημόσιου Τομέα για παροχή υπηρεσιών κατάρτισης

  • Μετα‐παρακολούθηση της εξελικτικής πορείας των περιπτώσεων

  • Συμμετοχή  στο  σχεδιασμό,  υλοποίηση  &  αξιολόγηση  επιμέρους  δράσεων  βάσει  δεικτών εξέλιξης & αποτελέσματος

Λόγω της πολιτικής διασφάλισης που εφαρμόζει ο φορέας οι εργαζόμενες/οι πρέπει να τηρούν τις αξίες και αρχές που περιγράφονται σε αυτή. Οι επιτυχημένες/οι υποψήφιες/οι θα υποβληθούν σε έλεγχο ασφαλείας μέσω αναφορών από προηγούμενους εργοδότες. Παρακαλούμε συμπεριλάβετε στοιχεία επικοινωνίας από δύο προηγούμενες θέσεις εργασίας.

Γυναίκες και άτομα που ανήκουν στην ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα ενθαρρύνονται να υποβάλλουν βιογραφικό σημείωμα.

Παρακαλούμε όπως αποστείλετε τα βιογραφικά σας σημειώματα με τις συνοδευτικές επιστολές στο hr.diotima@gmail.com σημειώνοντας στο θέμα «CRWI_EO».

Παρακαλούμε να φροντίσετε τα συνημμένα αρχεία να έχουν στον τίτλο το επίθετο και το είδος του αρχείου Name_CV/ Name_Cover_Letter.

Πηγή: https://diotima.org.gr/theseis-ergasias/