ΕΣΠ: Ζητά Διερμηνείς

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες (ΕΣΠ) προκηρύσσει:

– μία θέση Διερμηνέα Αραβικών/Γαλλικών, που θα απασχοληθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου πλήρους απασχόλησης στην Αθήνα και

μία θέση Διερμηνέα Αραβικών/Γαλλικών που θα απασχοληθεί στη Θεσσαλονίκη με σύμβαση ορισμένου χρόνου πλήρους απασχόλησης

Η θέση  αναφέρεται στον Υπεύθυνο του Κέντρου Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Ένταξης.

 Αρμοδιότητες

  • Εξυπηρέτηση των ωφελούμενων με παροχή διερμηνείας στο Κέντρο Εκπαίδευσης και Ένταξης του ΕΣΠ ή των άλλων εταίρων του έργου, καθώς και σε δομές φιλοξενίας και ξενοδοχεία (θέση που δεν είναι σταθερή σε γραφείο).

  • Παροχή διερμηνείας μέσω τηλεφώνου και helpdesk.

  • Μεταφράσεις εγγράφων του έργου στις γλώσσες των εξυπηρετούμενων.

  • Συνοδεία επωφελούμενων σε διαθέσιμα προς ενοικίαση σπίτια και δημόσιες υπηρεσίες ή τράπεζες.

  • Παροχή διερμηνείας κατά τη διάρκεια της παράδοσης των μαθημάτων για την απόκτηση δεξιοτήτων.

 Απαραίτητα προσόντα

  • Βασική γλώσσα: Αραβικά/Γαλλικά.

  • Γλώσσα επικοινωνίας: Ελληνικά ή/και Αγγλικά.

  • Προηγούμενη εμπειρία στην παροχή υπηρεσιών διερμηνείας.

  • Βασικές γνώσεις χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή (πακέτο Microsoft Office).

Επιθυμητά προσόντα

  • Απόφοιτος/η δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

  • Κάτοχος διπλώματος οδήγησης Β’ κατηγορίας (χρήση ΙΧ αυτοκινήτου που παρέχεται από το ΕΣΠ).

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν βιογραφικό σημείωμα και συνοδευτική επιστολή (προαιρετικά) εδώ.

    Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:  έως 15/01/23

(Λόγω άμεσης ανάγκης κάλυψης της θέσης, ενδέχεται η διαδικασία επιλογής να εκκινήσει πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των βιογραφικών)

Σε περίπτωση μεγάλου αριθμού υποψηφιοτήτων ενδέχεται να μην είναι δυνατή η ενημέρωση όλων των υποψηφίων που δεν θα επιλεγούν.

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες (ΕΣΠ), είναι Μη Κυβερνητική Οργάνωση. Ιδρύθηκε το 1989 και αποτελεί Σωματείο αναγνωρισμένο ως Ειδικώς Φιλανθρωπικό. Περιλαμβάνεται, μεταξύ άλλων,  στα Μητρώα των αρμόδιων Υπουργείων, έχει Συμβουλευτική Ιδιότητα στο Οικονομικό και Κοινωνικό Συμβούλιο του ΟΗΕ (ECOSOC) και είναι επιχειρησιακός εταίρος της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR).

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες ακολουθεί την πολιτική των ίσων ευκαιριών. Όλοι/ες οι υποψήφιοι/ες για θέση εργασίας αντιμετωπίζονται ανεξαρτήτως ηλικίας, αναπηρίας, φυλετικής ή εθνικής καταγωγής, φύλου, θρησκείας ή πεποιθήσεων, σεξουαλικού προσανατολισμού.

Πηγή: https://www.gcr.gr/el/