ΕΣΠ: Θέση εργασίας Υπεύθυνης/ου Επικοινωνίας

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες (ΕΣΠ) προκηρύσσει

μια θέση Υπεύθυνης/ου Επικοινωνίας & Εξεύρεσης Πόρων

που θα απασχοληθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου, μερικής απασχόλησης στο πλαίσιο υλοποίησης προγραμμάτων.

Η θέση θα αναφέρεται στην/στον Υπεύθυνη/ο του Τμήματος Προγραμμάτων, Πόρων & Επικοινωνίας.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ Επικοινωνίας/ΜΜΕ, δημοσιογραφίας, οπτικοακουστικών σπουδών, δημοσίων σχέσεων ή άλλου συναφούς αντικειμένου.

  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 2 ετών σε αντίστοιχη θέση.

  • Κατανόηση των νομικών και κοινωνικών ζητημάτων με τα οποία ασχολείται η οργάνωση (προσφυγικό, ανθρώπινα δικαιώματα, ευάλωτοι πληθυσμοί κλπ.).

  • Άριστη ικανότητα γραπτού και προφορικού λόγου στα ελληνικά και τα αγγλικά και ικανότητα συγγραφής και μετάφρασης άρθρων και ανακοινώσεων από τα ελληνικά προς τα αγγλικά και το αντίστροφο.

  • Ικανότητα αξιολόγησης των ζητημάτων της επικαιρότητας που σχετίζονται με την οργάνωση.

  • Ικανότητα δικτύωσης με δημοσιογράφους και ΜΜΕ (επικαιροποιημένη λίστα προσωπικών επαφών).

  • Άριστη γνώση και εμπειρία στην χρήση Windows & Mac OS Platforms, MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Internet).

  • Άριστη γνώση και εμπειρία στην διαχείριση λογαριασμών μέσων κοινωνικής δικτύωσης (Facebook, Twitter, Instagram κλπ.), προγραμμάτων σχεδιασμού ιστοσελίδων, mailchimp, google analytics ή συναφών προγραμμάτων.

  • Εμπειρία στη χρήση προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας και βίντεο.

  • Εμπειρία στην διοργάνωση εκδηλώσεων, ημερίδων κλπ.

  • Ευγένεια και επαγγελματισμός στην διαπροσωπική επικοινωνία.

  • Ομαδικό πνεύμα συνεργασίας και υπευθυνότητα.

  • Ικανότητα τήρησης προθεσμιών.

Επιθυμητά προσόντα

  • Μεταπτυχιακό σε συναφές αντικείμενο.

  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση σε Μ.Κ.Ο.

  • Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας.

Αρμοδιότητες

  • Σχεδιασμός υλικού επικοινωνίας, με στόχο την επικοινωνία της οργάνωσης προς τα διάφορα κοινά, και ειδικά την εξεύρεση πόρων για την οργάνωση, στην κατεύθυνση που ορίζει το ετήσιο πλάνο δημοσιότητας και χρηματοδότησης.

  • Συμμετοχή σε καμπάνιες, δίκτυα και πρωτοβουλίες μαζί με άλλες οργανώσεις, με σκοπό την ανάδειξη της οργάνωσης και την αύξηση της προβολής της.

  • Δημιουργία και διαμοιρασμός προς τα ΜΜΕ επικοινωνιακού υλικού όπως έντυπα, δελτία τύπου, ψηφιακό υλικό, video, newsletter, κείμενα θέσεων συνηγορίας κτλ.

  • Συμβολή στη διαχείριση του περιεχομένου της ιστοσελίδας και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

  • Επικοινωνιακή υποστήριξη των προγραμμάτων που υλοποιεί το ΕΣΠ.

  • Δικτύωση με μέλη του τύπου, εγχώριων και διεθνών ΜΜΕ.

  • Υποστήριξη εκδηλώσεων που διοργανώνει το ΕΣΠ.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν Βιογραφικό Σημείωμα και συνοδευτική επιστολή (προαιρετικά) με Θέμα: ΕΠΙΚ_131223

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 7/01/24

ΚΑΝΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ

(Λόγω άμεσης ανάγκης κάλυψης της θέσης, ενδέχεται η διαδικασία επιλογής να εκκινήσει πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των βιογραφικών)

Σε περίπτωση μεγάλου αριθμού υποψηφιοτήτων ενδέχεται να μην είναι δυνατή η ενημέρωση όλων των υποψηφίων που δεν θα επιλεγούν.

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες ακολουθεί την πολιτική των ίσων ευκαιριών. Όλοι οι υποψήφιοι για θέση εργασίας αντιμετωπίζονται ανεξαρτήτως ηλικίας, αναπηρίας, φυλετικής ή εθνικής καταγωγής, φύλου, θρησκείας ή πεποιθήσεων, σεξουαλικού προσανατολισμού.

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες (ΕΣΠ) είναι Μη Κυβερνητική Οργάνωση.

Ιδρύθηκε το 1989 και αποτελεί Σωματείο αναγνωρισμένο ως Ειδικώς Φιλανθρωπικό.

Περιλαμβάνεται, μεταξύ άλλων,  στα Μητρώα των αρμόδιων Υπουργείων, έχει Συμβουλευτική Ιδιότητα στο Οικονομικό και Κοινωνικό Συμβούλιο του ΟΗΕ (ECOSOC) και είναι επιχειρησιακός εταίρος της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR).

Περισσότερα για τον Οργανισμό, το Όραμα και την Αποστολή του μπορείτε να ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα https://www.gcr.gr/el/