ΕΣΠ: Θέση εργασίας Παιδοψυχολόγου

ΚΙΝΗΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

Το ΕΣΠ προκηρύσσει μια θέση Παιδοψυχολόγου στην περιοχή της Αθήνας, πλήρους απασχόλησης με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου.

Η θέση θα αναφέρεται στην Υποσυντονίστρια του διαπολιτισμικού Κέντρου Πυξίδα.

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο Ψυχολογίας.

  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

  • Εμπειρία δύο (2) ετών τουλάχιστον.

  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας.

  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Ηλεκτρονικού Υπολογιστή (MS Office, Word, Excel, Internet, PPT, Βάση Δεδομένων).

Επιθυμητά προσόντα

  • Ομαδικό πνεύμα, ευελιξία, ικανότητα δόμησης εμπιστοσύνης, διαχείριση κρίσεων.

  • Μεταπτυχιακός Τίτλος σχετικός με το αντικείμενο εργασίας

  • Εμπειρία και εξοικείωση με προσφυγικό πληθυσμό και εμπειρία στην διαχείριση και συμβουλευτική περιπτώσεων ανηλίκων.

Αρμοδιότητες

  • Συμβουλευτική υποστήριξη και αξιολόγηση των αναγκών παιδιών και εφήβων συμπεριλαμβανομένων ασυνόδευτων ανήλικων και συμβουλευτική της οικογένειας.

  • Δια ζώσης ή/και διαδικτυακές συνεδρίες συμβουλευτικής για διαχείριση ψυχικά πιεστικών καταστάσεων σε παιδιά.

  • Ανάληψη υποθέσεων από την ΚΥ, από κοινού διαχείρισή τους και παρακολούθηση των ήδη επιληφθέντων περιστατικών.

  • Υποβολή αναφορών προόδου υλοποίησης του προγράμματος καθώς και στατιστικών για τους ωφελούμενους.

  • Συνεργασία με άλλους παρόχους κοινωνικών υπηρεσιών.

  • Συμμετοχή και εκπροσώπηση του ΕΣΠ σε θεματικές ομάδες εργασίας.

  • Δράσεις και ομάδες ενδυνάμωσης και ψυχοκοινωνικής υποστήριξης παιδιών και εφήβων

  • Επαφή με σχολεία και κοινότητες με σκοπό την ενημέρωση του πληθυσμού για το πρόγραμμα.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν Βιογραφικό Σημείωμα και συνοδευτική επιστολή (προαιρετικά) εδώ με Θέμα: ΠΨΧ_191223

Λόγω του μεγάλου όγκου βιογραφικών, σε περίπτωση μη επιλογής, δεν θα μπορέσουμε να ενημερώσουμε όλες/ους τις/τους υποψήφιες/ους.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:  31/12/23

(Λόγω άμεσης ανάγκης κάλυψης της θέσης, ενδέχεται η διαδικασία επιλογής να εκκινήσει πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των βιογραφικών)

ΚΑΝΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ

Το Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες ακολουθεί την πολιτική των ίσων ευκαιριών. Όλοι οι υποψήφιοι για θέση εργασίας αντιμετωπίζονται ανεξαρτήτως ηλικίας, αναπηρίας, φυλετικής ή εθνικής καταγωγής, φύλου, θρησκείας ή πεποιθήσεων, σεξουαλικού προσανατολισμού.