ΕΠΑΨΥ: Θέση Νοσηλευτή και υπαλλήλου Γενικών Καθηκόντων

Η Εταιρεία Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ψυχικής Υγείας (ΕΠΑΨΥ), αναζητά για τη στελέχωση του Ξενώνα Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης «Αριάδνη» στο Μαρούσι:

Νοσηλευτή/τρια  και

– Υπάλληλο Γενικών Καθηκόντων (2 θέσεις ανοιχτές)

Για τη θέση του Νοσηλευτή/τρια

Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης και αφορά κυλιόμενο ωράριο.

Είδος Εργασίας: Πλήρης απασχόληση

Απαραίτητα προσόντα:

  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Νοσηλευτή/τριας (Διετούς φοίτηση, Τ.Ε., Π.Ε)

Επιθυμητά προσόντα:

  • Εμπειρία σε Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης

  • Κάτοχος διπλώματος Ι.Χ.

Περιγραφή ρόλου:

  • Ενημέρωση κλινικών φακέλων και νοσηλευτικών ιστορικών ωφελουμένων.

  • Προετοιμασία και χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής και εκπαίδευση ενοίκων στην ορθή λήψη, υπεύθυνος/-η επάρκειας φαρμακείου.

  • Συμμετοχή στην αξιολόγηση νέων παραπομπών σε συνεργασία με την πολυκλαδική θεραπευτική ομάδα.

  • Συμμετοχή στην οργάνωση και πραγματοποίηση δράσεων εντός και εκτός δομής, καθώς και σε δράσεις ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων και δεξιοτήτων αυτόνομης διαβίωσης.

  • Συμμετοχή σε δράσεις ενημέρωσης της κοινότητας για την προαγωγή της ψυχικής υγείας.

  • Συμμετοχή και εκπαίδευση στην ατομική υγιεινή των ενοίκων

Για τη θέση του Υπαλλήλου Γενικών Καθηκόντων

Ενδεικτικά Καθήκοντα:

  • Συνοδεία ενοίκων στην καθημερινή τους ζωή

  • Ατομική Φροντίδα/υγιεινή, ένδυση, διατροφή ενοίκων

  • Φροντίδα/Καθαριότητα Προσωπικού & Κοινόχρηστου χώρου

  • Δραστηριότητες ελεύθερου χρόνου ενοίκων

  • Υποστήριξη στις Κοινωνικές δραστηριότητες και τις προεπαγγελματικές και επαγγελματικές ασχολίες των ενοίκων

  • Διευθέτηση καθημερινών λειτουργικών θεμάτων Βάρδιας

  • Συμμετοχή στις συναντήσεις του προσωπικού και στις εποπτείες της Μονάδας

Επιθυμητά Προσόντα:

· Άδεια Οδήγησης Αυτοκινήτου

· Προϋπηρεσία σε Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να αποστείλουν αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

ariadne@epapsy.gr

Προθεσμία υποβολής αίτησης: 30/09/2024

ΠΗΓΗ