ΕΠΑΨΥ: Θέση εργασίας Ψυχολόγου – Ψυχοθεραπευτή

Η ΕΠΑΨΥ αναζητά Ψυχολόγο – Συστημικό οικογενειακό ψυχοθεραπευτή/τρια για τη στελέχωση της Μονάδας Έγκαιρης Παρέμβασης στην Ψύχωση «ΠΝΟΕΣ» στην Αθήνα.

Διάρκεια Σύμβασης:
Η διάρκεια της σύμβασης θα είναι ορισμένου χρόνου. Η σύμβαση είναι μερικής απασχόλησης (30 ωρών).

Περιοχή:
Αθήνα

Κύρια καθήκοντα και βασικές αρμοδιότητες:

  • Συμμετοχή στην αρχική διαχείριση των αιτημάτων για την ένταξη στη Μονάδα

  • Συμμετοχή στη διαγνωστική διαδικασία/ παρακολούθηση των Ληπτών υπηρεσιών με τη λήψη ιστορικού και τη χρήση ψυχομετρικών δοκιμασιών

  • Διαχείριση παραπομπών περιστατικών

  • Ψυχοθεραπευτική ανάληψη περιστατικών

  • Ψυχοεκπαίδευση και συμβουλευτική υποστήριξη οικογενειών

  • Μέλος της Ομάδας Κατ’ Οίκον Παρέμβασης

  • Διαχείριση περιστατικών σε κρίση σε συνεργασία με την Πολυκλαδική ομάδα και τον Επιστημονικά υπεύθυνο

  • Σχεδιασμός και υλοποίηση ομαδικών παρεμβάσεων

  • Διασύνδεση με κρατικούς φορείς ή μη και Υπηρεσίες για ολιστική υποστήριξη των Ληπτών

  • Διατήρηση αρχείου ιστορικών, αποτύπωση της εργασίας με στατιστικά στοιχεία και σύνταξη σχετικών αναφορών.

  • Συμμετοχή σε ερευνητικές δραστηριότητες, συγγραφή άρθρων, και παρουσιάσεις σε επιστημονικά συνέδρια.

  • Συμμετοχή σε ψυχοκοινωνικές δράσεις της Μονάδας και σε ενημερώσεις/ εκπαιδεύσεις προς συνεργαζόμενους φορείς και το ευρύτερο κοινό

Απαραίτητα Προσόντα:

  •  Πτυχίο ψυχολογίας

  •  Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

  • Σχετική προϋπηρεσία σε θέσεις με ασθενείς ψυχωτικού φάσματος

  • Εξειδίκευση στην οικογενειακή-συστημική ψυχοθεραπεία

  • Πολύ καλή γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών (Microsoft office, excel, internet, power point)

  • Γνώση Αγγλικής γλώσσας

Επιθυμητά προσόντα:

  • Πιστοποιημένη εκπαίδευση στη χρήση ψυχομετρικών εργαλείων

  • Μετεκπαίδευση σε μοντέλα ή παρεμβάσεις ψυχωσικών ή/και σοβαρών ψυχικών διαταραχών

  • Άδεια Οδήγησης

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να αποστείλουν αναλυτικό βιογραφικό στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

pnoes.ath@epapsy.gr έως 03/09/2024

ΠΗΓΗ