ΑΡΣΙΣ: Θέση εργασίας Υπεύθυνου Οικονομικών

Η ΑΡΣΙΣ – Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων προκηρύσσει

1 θέση Υπεύθυνου Οικονομικών

πλήρους απασχόλησης, για τα κέντρα Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων Ταγαράδων Θεσσαλονίκης και «Έλλης» Αλεξανδρούπολης

Τόπος εργασίας: Γραφεία Θεσσαλονίκης

Ώρες απασχόλησης (εβδομαδιαίως): 40 ώρες

Η διάρκεια πρόσληψης θα είναι αρχικά για 2 μήνες, με δυνατότητα ανανέωσης.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ σπουδών οικονομικής κατεύθυνσης

  • Γνώσεις κατάρτισης και τήρησης προϋπολογισμών

  • Συναφής προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών  σε Λογιστική και Μισθοδοσία

  • Καλή γνώση αγγλικών (πιστοποιημένη)

  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ (όλα τα εργαλεία του MS Office, χρήση υπηρεσιών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, χρήση μέσων κοινωνικής δικτύωσης και ευχέρεια στη χρήση ηλεκτρονικού εξοπλισμού – πιστοποιημένη)

Επιθυμητά προσόντα:

  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών αντίστοιχου κλάδου με το αντικείμενο της Θέσης

  • Εμπειρία ελέγχου προμηθειών

  • Γνώση χειρισμού του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος (OΠΣ)

Συνεκτιμημένα προσόντα:

  • Εθελοντική εργασία

Απαραίτητες δεξιότητες που θα κριθούν κατά τη συνέντευξη:

  • Δεξιότητες συνεργασίας στο πλαίσιο λειτουργίας της ομάδας

  • Άριστες οργανωτικές ικανότητες

  • Ικανότητα λήψης αποφάσεων

Καθήκοντα:

  • Την υλοποίηση όλων των εσωτερικών διαδικασιών που έχει καταρτίσει ο Γενικός Οικονομικά Υπεύθυνος.

  • Τη συμμετοχή στη σύνταξη του οικονομικού προϋπολογισμού του Κ.Φ.Α.Α. και την επικαιροποίηση της απορρόφησης του.

  • Την επικοινωνία με το συντονιστή και τον διοικητικά υπεύθυνο του Κ.Φ.Α.Α. και την καθοδήγηση για τα ζητήματα που άπτονται της οικονομικής διαχείρισης με βάση τις διαχειριστικές απαιτήσεις του προγράμματος χρηματοδότησης.

  • Την κατάρτιση και επικαιροποίηση πρότυπων εγγράφων οικονομικού αντικειμένου για τα Κ.Φ.Α.Α

  • Τον έλεγχο της επιλεξιμότητας των δαπανών του Κ.Φ.Α.Α.

  •  Τη διεκπεραίωση των οικονομικών υποθέσεων της δομής, ιδίως την παραλαβή, τον έλεγχο, την καταχώριση, την αρχειοθέτηση κάθε είδους παραστατικού αλλά και των συνοδευτικών εγγράφων, που επικυρώνουν την ορθή εκτέλεση των δαπανών βάσει των διαδικασιών προμήθειας.

  • Την επικοινωνία με τους προμηθευτές για την ορθή τιμολόγηση των δαπανών, βάσει συμφωνίας ανάθεσης αλλά και βάσει φορολογικών και λογιστικών εθνικών κανονισμών.

  • Την παρακολούθηση των προσλήψεων, αποχωρήσεων και τροποποιήσεων του προσωπικού.

  • Τον έλεγχο και την καταχώριση των μισθοδοσιών του προσωπικού και τη μέριμνα για κάθε απαραίτητο σχετικό έγγραφο (φύλλα χρονοχρέωσης, βεβαιώσεις κλπ.)

  • Τη μέριμνα για την εξόφληση όλων των οφειλών του έργου προς προμηθευτές, συνεργάτες και προσωπικό, σύμφωνα με τις χρηματοδοτικές ροές του Κ.Φ.Α.Α. και κατόπιν της συλλογής των απαραίτητων εγγράφων (π.χ. αποδεικτικά ενημερότητας) και των κατευθύνσεων του  Γενικού Οικονομικά Υπεύθυνου.

  • Τη συνεργασία με άλλους οικονομικούς διαχειριστές για την οριζόντια παρακολούθηση και εφαρμογή καλών πρακτικών σε όλα τα Κ.Φ.Α.Α. και τη μέριμνα για τον από κοινού επιμερισμό των γενικών δαπανών της οργάνωσης στο ποσοστό που αφορά το εκάστοτε Κ.Φ.Α.Α., αλλά και σε διαφορετικά χρηματοδοτικά προγράμματα και λογιστικά έτη όπου απαιτείται.

  • Τη συνεργασία με τη λογίστρια και τη συμβολή στη λογιστική παρακολούθηση του Κ.Φ.Α.Α. και την περιοδική επαλήθευση όλων των οικονομικών στοιχείων με τις καταχωρίσεις της Γενικής Λογιστικής.

  •  Την ευθυγράμμιση με τις κατευθύνσεις της Υπεύθυνης Υλοποίησης Κ.Φ.Α.Α. και του Γενικού Οικονομικά Υπεύθυνου.

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν μέσω email στο

arsis.staff@gmail.com  ή έγχαρτα στα Γραφεία της ΑΡΣΙΣ

επί της οδού Λέοντος Σοφού 26 με λήψη αριθμού πρωτοκόλλου, έως τις

30/09/2024 στις 17:00

 τα κάτωθι, με τίτλο «Προκήρυξη για την θέση Οικονομικού διαχειριστή- Κέντρα Φιλοξενίας Ταγαράδων Θεσσαλονίκης και Έλλης Αλεξανδρούπολης».

  1. Βιογραφικό Σημείωμα

  2. Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για τη συγκεκριμένη θέση (Βιογραφικά που θα αποσταλούν χωρίς επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος, δεν θα θεωρηθούν έγκυρα και δεν θα συμπεριληφθούν στην διαδικασία αξιολόγησης)

Αν κληθούν σε συνέντευξη, οι υποψήφιοι θα πρέπει να προσκομίσουν προς επίδειξη τα κάτωθι:

  1. Φωτοαντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας

  2. Φωτοαντίγραφο του τίτλου σπουδών

  3. Φωτοαντίγραφα πιστοποίησης Αγγλικής γλώσσας και Η/Υ

  4. Συστατικές επιστολές από προηγούμενους εργοδότες

Υποψήφιοι που θα κληθούν και θα προσέλθουν στη συνέντευξη, χωρίς τα παραπάνω έγγραφα, δεν θα συμπεριληφθούν στην τελική διαδικασία αξιολόγησης.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι να εργαστούν άμεσα.

Η ΑΡΣΙΣ εξετάζει κάθε αίτηση με βάση τα προσόντα που ζητούνται για κάθε θέση, τα οποία αποτελούν και τα κριτήρια αξιολόγησης του δυνητικού προσωπικού, και με βάση την αρχή των ίσων ευκαιριών. Κατά την εξέταση των βιογραφικών θα τηρηθεί απόλυτη εμπιστευτικότητα.

Τα βιογραφικά θα αξιολογηθούν μέχρι την 01/10/2024 και οι υποψήφιοι που θα περάσουν στη δεύτερη φάση αξιολόγησης (συνεντεύξεις), θα ειδοποιηθούν τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά στις 02/10/2024.

Οι συνεντεύξεις θα λάβουν χώρα στις 03/10/2024.

Κατά τη συνέντευξη μπορεί να σας ζητηθούν πρόσθετα στοιχεία επιβεβαίωσης των προσόντων σας, τα οποία θα πρέπει να προσκομίσετε.

Κατά την πρόσληψη θα ζητηθούν από την ΑΡΣΙΣ τα δικαιολογητικά που προβλέπονται από την νομοθεσία για την εγγραφή των εργαζομένων στο Μητρώο Μελών ΜΚΟ. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι  να μην έχει  καταδικαστεί ο (υποψήφιος/α)  εργαζόμενος/η  για οποιοδήποτε ποινικό αδίκημα   (εξαιρούνται οι παραβάσεις του ΚΟΚ) και η αντίστοιχη προσκόμιση ποινικού μητρώου.

*Τα βιογραφικά  και τα προσωπικά σας δεδομένα δε διαβιβάζονται σε τρίτους και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για να διερευνηθεί η προοπτική της μελλοντικής επαγγελματικής συνεργασίας μας. Κάθε επεξεργασία προσωπικών δεδομένων πραγματοποιείται σύμφωνα με τις επιταγές του Νόμου 2472 /97 περί προστασίας του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και του Κανονισμού (ΕΕ) 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου και κάθε υποψήφιος διατηρεί δικαίωμα ενημέρωσης, πρόσβασης και αντίρρησης, όπως ο ως άνω νόμος ορίζει.