Άρσις: Πρόσληψη Εκπαιδευτικού

Η ΑΡΣΙΣ – Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων αναζητά 1 άτομο για να καλύψει μία θέση «Non Formal Education (NFE) Trainer/Παιδαγωγού» για την Κινητή Μονάδα της ΑΡΣΙΣ στην Κρήτη, το οποίο λειτουργεί στο πλαίσιο του προγράμματος

«Όλα τα Παιδιά στην Εκπαίδευση»

με τη στήριξη της UNICEF και την συγχρηματοδότηση της ΕΕ.

ΘΕΣΗ

NFE Trainer/ Παιδαγωγός

Περιγραφή θέσης

Διερεύνηση και εντοπισμός ανηλίκων με προσφυγικό και μεταναστευτικό υπόβαθρο στην ευρύτερη περιοχή της Κρήτης

Επαφή και συνεργασία με τις τοπικές δημόσιες υπηρεσίες του τομέα της εκπαίδευσης καθώς και τις αντίστοιχες τοπικές κοινωνικές υπηρεσίες

Εκπαιδευτική υποστήριξη ανηλίκων σε δομές φιλοξενίας, σε συνεργασία με τον αρμόδιο φορέα

Σχεδιασμός και υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος μη τυπικής εκπαίδευσης, σε χώρους εκπαίδευσης

Ανάπτυξη της αυτοεκτίμησης των παιδιών και της εξοικείωσης αυτών με τη μαθησιακή διαδικασία

Κοινωνική και σχολική συμπερίληψη, καθώς και ενδυνάμωση των ανηλίκων

Ανάπτυξη και σχεδιασμός δράσεων εξωστρέφειας

Επίσκεψη σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στο πλαίσιο εργαστηρίων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών σε σύγχρονα θέματα κοινωνικού ενδιαφέροντος όπως τα δικαιώματα των παιδιών, ο ρατσισμός, η παιδική εργασία και η βία

Σύνταξη αναφορών και συλλογή στατιστικών δεδομένων

Απαραίτητα προσόντα

Πτυχίο ΑΕΙ με εκπαιδευτική επάρκεια

Ανάλογη προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία, τουλάχιστον ενός έτους

Δυνατότητα συνεργασίας σε πλαίσιο ομάδας

Ικανότητα εργασίας υπό συνθήκες πίεσης και ικανότητα λειτουργίας υπό συνθήκες κρίσης

Ενδιαφέρον για εργασία με παιδιά και δυνατότητα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών διαφορετικών ηλικιών και διαφορετικών πολιτισμικών υποβάθρων

Καλή γνώση των δικαιωμάτων των παιδιών και των εφήβων και κατανόηση των αναγκών τους

Καλές δεξιότητες επικοινωνίας, ομαδικό πνεύμα, ευελιξία και προσαρμοστικότητα

Πολύ καλή γνώση αγγλικής γλώσσας

Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ

Δίπλωμα οδήγησης Β’ κατηγορίας

Επιθυμητά προσόντα

Γνώση Γαλλικής γλώσσας Μεταπτυχιακή εξειδίκευση

Συνεκτιμώμενα προσόντα

Προηγούμενη απασχόληση στο μεταναστευτικό / προσφυγικό και εμπειρία με ευάλωτες ομάδες

Εθελοντική εργασία

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να αποστείλουν μέσω email στο hr.arsis@gmail.com Βιογραφικό Σημείωμα, Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, αντίγραφο τίτλου σπουδών και δύο συστατικές επιστολές

έως την Τρίτη 14/03/2023, και ώρα 17:00

Οι υποψήφιοι/ες θα πρέπει να αναφέρουν τη θέση προτίμησης.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες, επίσης καλούνται να αποσταλούν μέσω email στο dpoathens@arsis.gr αντίγραφο του Ποινικού Μητρώου.

  • Η ΑΡΣΙΣ εξετάζει κάθε αίτηση με βάση τα προσόντα που ζητούνται για κάθε θέση και με βάση την αρχή των ίσων ευκαιριών.

  • Κατά την εξέταση των βιογραφικών θα τηρηθεί απόλυτη εμπιστευτικότητα.

  • Μετά την εξέταση των βιογραφικών θα ακολουθήσει τηλεφωνική ενημέρωση μόνο των υποψηφίων που θα κληθούν σε συνέντευξη.

Πληροφορίες: Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού

Τηλ. Επικοινωνίας: 210 82 59 880

Πηγή: https://arsis.gr/