ΚΜΟΠ: Θέση εργασίας Κοινωνικού Λειτουργού

Το ΚΜΟΠ – Κέντρο Κοινωνικής Δράσης και Καινοτομίας είναι μία από τις παλαιότερες οργανώσεις της κοινωνίας των πολιτών στην Ελλάδα, με 47 χρόνια εμπειρίας στη στήριξη μη προνομιούχων ομάδων.

Το ΚΜΟΠ μελετά, αναλύει, προτείνει λύσεις και παρεμβαίνει για την αντιμετώπιση σύγχρονων κοινωνικών προκλήσεων με όρους δικαιοσύνης, καινοτομίας, βιωσιμότητας και ισόρροπης ανάπτυξης.

Στηρίζει έμπρακτα τις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες μέσα από την παροχή κοινωνικών υπηρεσιών, την υλοποίηση κοινωνικών πρωτοβουλιών, την εκπαίδευση, την έρευνα και την ανάπτυξη τεχνογνωσίας σε θέματα κοινωνικής πολιτικής.

Τα τελευταία χρόνια, το ΚΜΟΠ έχει αναπτύξει διεθνή δραστηριότητα με μόνιμα γραφεία στο Βέλγιο και στη Βόρεια Μακεδονία.

Στο πλαίσιο αυτό το ΚΜΟΠ προκηρύσσει

1 θέση εργασίας Κοινωνικού/ης Λειτουργού

πλήρους απασχόλησης για τις Δομές Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης – Οικοτροφεία που διατηρεί στο Καπανδρίτι Αττικής.

Το επιλεχθέν άτομο θα απασχοληθεί αρχικά με Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου διάρκειας 3 μηνών, με δυνατότητα επέκτασης κατόπιν αξιολόγησης.

Ο/Η εργαζόμενος/η θα εργάζεται σε σταθερό ωράριο, 5 ημέρες κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΘΕΣΗΣ

Τα κύρια καθήκοντα του/της Κοινωνικού/ής Λειτουργού είναι τα κάτωθι:

  • Εκτιμά και συνδιαχειρίζεται με τη διεπιστημονική ομάδα του Οικοτροφείου τις ανάγκες ένταξης των νεών επωφελούμενων της δομής, και την παρακολούθηση μιας σειράς διαχειριστικών θεμάτων που αφορούν την καθημερινή τους διαβίωση στη δομή

  • Συμμετέχει στο διαγνωστικό έργο, με τη λήψη του κοινωνικού ιστορικού, της ψυχοκοινωνικής αξιολόγησης των ενοίκων, του οικογενειακού και υποστηρικτικού τους περιβάλλοντος, καθώς και με τη θεώρηση της κοινωνικής διάστασης των αναγκών τους στην κατάρτιση του Ατομικού τους Θεραπευτικού Προγράμματος. Επίσης συμμετέχει στην αξιολόγηση για την μετάβαση των ενοίκων σε πιο αυτόνομες στεγαστικές δομές

  • Συνεργάζεται καθημερινά με το ιατρικό, νοσηλευτικό και διοικητικό προσωπικό της δομής, με στόχο την καλύτερη κάλυψη των αναγκών των ενοίκων, ενώ συμμετέχει ενεργά στη διεπιστημονική ομάδα με την παρουσία του ψυχιάτρου της δομής

  • Αναλαμβάνει τη συνεργασία με το οικογενειακό περιβάλλον των ενοίκων στα πλαίσια της ενεργοποίησης τους για την ανάπτυξη υποστηρικτικών σχέσεων στην προοπτική της αποκατάστασής τους

  • Υποστηρίζει και προωθεί τα κοινωνικά δικαιώματα των ενοίκων, διευρύνοντας και αξιοποιώντας προς το όφελος τους οποιασδήποτε υπηρεσίας και πηγής, ή οποιουδήποτε προγράμματος κοινωνικής, προνοιακής φύσης που διατίθεται από την τοπική κοινωνία ή τους δημόσιους φορείς

  • Συνεισφέρει στο περιβάλλον της δομής και στα πλαίσια του προγράμματος λειτουργίας για τη δημιουργία θεραπευτικής υποστηρικτικής ατμόσφαιρας, συνεργαζόμενος/η τόσο ατομικά, όσο και ομαδικά με τους ενοίκους

  • Πραγματοποιεί ομαδικές συζητήσεις και αναπτύσσει δραστηριότητες για τη δημιουργική απασχόληση του ελεύθερου χρόνου των ενοίκων

  • Συνοδεύει τους ενοίκους σε ψυχαγωγικές δραστηριότητες, καθώς και σε διευθετήσεις προσωπικών τους υποθέσεων και παροχής υπηρεσιών υγείας (π.χ. επισκέψεις σε νοσοκομεία)

  • Επικαιροποιεί τους φακέλους των επωφελούμενων και συντάσσει αναφορές για την κατάσταση τους

  • Συμμετέχει σε συμπληρωματικά καθήκοντα, όπως αυτά οριστούν από τη διεπιστημονική ομάδα

Ο/Η Κοινωνικός/ή Λειτουργός:

  • Τηρεί της αρχές της εχεμύθειας και της εμπιστευτικότητας

  • Τηρεί τον κώδικα δεοντολογίας του οργανισμού και των όσων ορίζονται στον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας της δομής

  • Συμμετέχει στις ομάδες προσωπικού

  • Αναφέρεται στον/στην Προϊστάμενο της δομής και στον/στην Επιστημονικά Υπεύθυνο/η του Φορέα

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο ΤΕ ή ΠΕ κοινωνικής εργασίας

  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον δύο (2) ετών ως Κοινωνικός/ή Λειτουργός. Προηγούμενη εμπειρία σε ψυχιατρικές δομές θα θεωρηθεί ως προσόν

  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

  • Βεβαίωση εγγραφής στον Σύνδεσμο Κοινωνικών Λειτουργών Ελλάδος (Σ.Κ.Λ.Ε.)

  • Δίπλωμα οδήγησης Β κατηγορίας

  • Γνώση χειρισμού Η/Υ και προγραμμάτων MS Office

  • Ικανότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας και ομαδικό πνεύμα

  • Δημιουργική σκέψη και αποτελεσματικότητα στην εξεύρεση λύσεων

Επιθυμητά /συνεκτιμώμενα προσόντα:

  • Επιπλέον Πτυχίο ή Μεταπτυχιακό δίπλωμα σε συναφές αντικείμενο

Μπορείτε να αποστείλετε το βιογραφικό σας ΕΔΩ

Καταληκτική ημερομηνία αποστολής είναι η 26/07/2024.

Για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να αποστέλλουν ερωτήματα στην ηλεκτρονική διεύθυνση careers@kmop.org μέχρι και 3 ημέρες πριν από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων.