Θεσσαλονίκη: Θέση εργασίας Ψυχολόγου

Η ΑΡΣΙΣ – Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων προκηρύσσει μια νέα θέση εργασίας ψυχολόγου/υπεύθυνου παιδικής προστασίας για την στελέχωση του Κέντρου Ενημέρωσης στη Θεσσαλονίκη, το οποίο παρέχει υπηρεσίες εντοπισμού και υποστήριξης ασυνόδευτων ανηλίκων.

Στο πλαίσιο προγραμματικής σύμβασης με το Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου, η ΑΡΣΙΣ Θεσσαλονίκης παρέχει επιχειρησιακή συνδρομή στο έργο του Εθνικού Μηχανισμού Επείγουσας Ανταπόκρισης (ΕΜΕΑ).

Προς τούτο, η ΑΡΣΙΣ λειτουργεί Κέντρο Ενημέρωσης (Info Desk) και Κινητή Μονάδα (Mobile Unit) για τον εντοπισμό, την υποστήριξη και την παραπομπή ασυνόδευτων ανηλίκων – αστέγων ή διαβιούντων σε επισφαλείς συνθήκες – σε κατάλληλες δομές φιλοξενίας μέσω του ΕΜΕΑ και της Ειδικής Γραμματείας Υποστήριξης Ασυνόδευτων Ανηλίκων του Υπουργείου Μετανάστευσης και Ασύλου.

Ειδικότερα, το Κέντρο Ενημέρωσης είναι επιφορτισμένο με:

  • τον εντοπισμό ασυνόδευτων ανηλίκων που διαβιούν άστεγοι ή σε επισφαλείς συνθήκες και προσεγγίζουν το γραφείο παιδικής προστασίας ή παραπέμπονται από τον ΕΜΕΑ, και την ενημέρωση των ασυνόδευτων ανηλίκων αλλά και της τοπικής κοινότητας για το προστατευτικό πλαίσιο, στο οποίο μπορούν αυτοί να ενταχθούν,

  • την διασφάλιση της πρόσβασης των ασυνόδευτων ανηλίκων στις παρεχόμενες υπηρεσίες του ΕΜΕΑ,

  • την παροχή ψυχολογικής και κοινωνικής υποστήριξης πρώτου βαθμού, αξιολογώντας επιτόπου τις ανάγκες υποστήριξης,

  • την παροχή νομικής συνδρομής και ενημέρωσης,

  • την παροχή διερμηνείας με φυσική ή τηλεφωνική παρουσία,

  • την παροχή ειδών πρώτης ανάγκης και σνακ,

  • την εκτίμηση της ευαλωτότητας και την αξιολόγηση του βέλτιστου συμφέροντός τους,

  • την παραπομπή στέγασης στον ΕΜΕΑ για την ένταξή τους σε Δομή Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων, Επείγουσας ή Μακροχρόνιας Διαμονής.

Περιγραφή θέσης εργασίας:

Σταθερή καθημερινή παρουσία (Δευτέρα – Παρασκευή κατά τις ώρες 10:00 – 18:00) στο Κέντρο Ενημέρωσης και παροχή υπηρεσιών προς υλοποίηση των σκοπών αυτού.

Ενδεικτικά, ο υποψήφιος θα είναι υπεύθυνος:

  • για τον χειρισμό των υποθέσεων των εξυπηρετούμενων και την διαμόρφωση ατομικού πλάνου βάσει αξιολόγησης βέλτιστου συμφέροντος,

  • την εκτίμηση των λοιπών αναγκών των εξυπηρετούμενων,

  • την αναγνώριση/αντιμετώπιση περιστατικών που πιθανά χρήζουν ειδικής ψυχολογικής υποστήριξης ή ψυχολογικής συμβουλευτικής,

  • την υποδοχή των εξυπηρετούμενων στους χώρους του Κέντρου Ενημέρωσης, την γνωριμία μαζί τους και την παροχή πρώτης ενημέρωσης για τις προσφερόμενες υπηρεσίες,

  • την διατήρηση καλής επικοινωνίας και καλλιέργειας σχέσης εμπιστοσύνης μαζί τους καθ’ όλο το χρονικό διάστημα που παραμένουν εξυπηρετούμενοι,

  • την γενική εποπτεία επί του συνόλου των υποθέσεων του Κέντρου Ενημέρωσης και επί των τηρουμένων αρχείων δεδομένων,

  • την διατήρηση συστηματικής επικοινωνίας με την τοπική κοινότητα,

  • την συστηματική επικοινωνία και συνεργασία με την Ειδική Γραμματεία Προστασίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων σχετικά με τις καθημερινές διαδικασίες διεκπεραίωσης των αιτημάτων στέγασης και μεταφοράς των ανηλίκων σε δομές φιλοξενίας,

  • την καθημερινή επικοινωνία και συνεργασία με φορείς και υπηρεσίες που εμπλέκονται στην υλοποίηση του έργου του ΕΜΕΑ (Αστυνομικά Τμήματα αναφοράς, Δομές φιλοξενίας κ.λπ.),

  • την ευθυγράμμιση της λειτουργίας του Κέντρου Ενημέρωσης με τις υποδείξεις του συντονισμού.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Πτυχίο ψυχολογίας και άδεια άσκησης επαγγέλματος.

  • Τουλάχιστον (2) διετής προϋπηρεσία σε κοινωνικές και ανθρωπιστικές οργανώσεις και ενασχόληση με ζητήματα προστασίας.

  • Ισχυρή εννοιολογική και πρακτική κατανόηση των αρχών και προτύπων ανθρωπιστικής και παιδικής προστασίας.

  • Καλές γνώσεις σε σχέση με το νομικό καθεστώς των αιτούντων άσυλο και των προσφύγων.

  • Δεξιότητες συνεργασίας στο πλαίσιο λειτουργίας της ομάδας.

  • Εξαιρετικές κοινωνικές, επικοινωνιακές και διαπολιτισμικές δεξιότητες με αποδεδειγμένη πολιτισμική ευαισθησία.

  • Ικανότητα εργασίας υπό πίεση με υψηλό επίπεδο προσαρμοστικότητας και πρωτοβουλίας.

  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας.

  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού Η/Υ.

 Επιθυμητά προσόντα:

  • Μεταπτυχιακό δίπλωμα με κατεύθυνση στην αναπτυξιακή ή κλινική ψυχολογία και εκπαίδευση σε ψυχοθεραπευτική προσέγγιση.

  • Προηγούμενη απασχόληση στο προσφυγικό/μεταναστευτικό και εμπειρία με ευάλωτες ομάδες

  • Γνώση άλλης ξένης γλώσσας

  • Δίπλωμα οδήγησης

Συνεκτιμημένα προσόντα:

  • Εθελοντική εργασία στο προσφυγικό/μεταναστευτικό

Παρακαλούνται οι υποψήφιοι και οι υποψήφιες να αποστέλλουν βιογραφικό σημείωμα και επιστολή εκδήλωση ενδιαφέροντος για την συγκεκριμένη θέση εργασίας ως και την 20η Ιανουαρίου 2023 στην ηλεκτρονική διεύθυνση streetwork.vacancies@gmail.com, με θέμα:

«Προκήρυξη για την θέση Ψυχολόγου/υπεύθυνου

παιδικής προστασίας για το Κέντρο Ενημέρωσης»

Οι υποψήφιοι που θα περάσουν στη δεύτερη φάση αξιολόγησης (συνεντεύξεις) θα ειδοποιηθούν τηλεφωνικά.

ΑΡΣΙΣ – ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΝΕΩΝ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΛΕΟΝΤΟΣ ΣΟΦΟΥ 26, ΤΚ: 54625
ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ: 2310526150

Πηγή: https://arsis.gr/